Drogi Rekruterze IT 🙂 Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak pełniona przez Ciebie rola odbierana jest przez specjalistów IT? Czy wiesz, że wśród błędów w procesach rekrutacyjnych, wymienianych przez kandydatów IT na pierwszym miejscu plasuje się brak wiedzy rekruterów z obszaru IT? Natomiast na pytanie “Co sądzisz o zawodzie rekrutera IT?” pojawiają się odpowiedzi w stylu: “Mam mieszane uczucia: z jednej strony jest to ciężki zawód, z drugiej często sprowadza się to nachalnego spamowania ludzi na masę”. *

Z kolei w Twojej głowie może pojawiać się stereotypowy obraz roszczeniowych i mało kulturalnych kandydatów IT, mających motywację jedynie finansową i coraz częściej urywających nagle kontakt, z którymi ciężko zbudować relację.

Czy w tym starciu: stereotypowy kandydat IT vs stereotypowy rekruter IT naprawdę nie możemy grać do jednej bramki? Reprezentujemy oba te światy i jesteśmy przekonani, że rekruterów i specjalistów IT więcej łączy niż dzieli. W interesie obu stron potrzebne jest większe zaangażowanie i otwartość na drugą stronę. Chcemy, aby każdy proces rekrutacyjny był profesjonalny i wartościowy dla wszystkich osób w nim uczestniczących. 

Chcemy pomóc specjalistom IT znaleźć pracę i projekty, które będą ich rozwijać, dając satysfakcję, a rekruterom IT pokazać w jaki sposób mogą szybciej, sprawniej i przyjemniej prowadzić cały proces rekrutacyjny, zwiększając przy tym swoją efektywność i polepszając candidate experience.

Chcąc dzielić się naszą wiedzą w tym obszarze, startujemy z projektem #ZostanRekruteremIT Będziemy udostępniać informacje na temat podejmowanych przez nas inicjatyw i przekazywać wiele materiałów, które mamy nadzieję, okażą się pomocne w szlifowaniu warsztatu rekrutera IT 🙂 Zapisz się do naszego Newslettera, by być na bieżąco!

*dane: raport z badania branży IT 2019 bulldogjob oraz wyniki ankiety przeprowadzonej w 2019 roku wśród specjalistów IT przez Daniela Pokusę